
КЗ «Кіровоградський академічний обласний театр ляльок»
Кіровоградський академічний обласний театр ляльок засновано у вересні 1939-го року. Першим директором був призначений Георгій Волченко, головний режисер - Володимир Козловський (він же і постановник першої вистави «Троє поросят» С.Михалкова), художник-постановник - Олександр Заболотний.
У жовтні 1976 року театр вперше відкрив сезон у власній будівлі, розташованій у самому центрі міста, на площі Б.Хмельницького.
За період роботи колективом створено близько 200 високохудожніх постановок за класичними творами всесвітньо відомих авторів та за творами сучасних драматургів.
У 70-х – 80-х роках минулого століття лялькарі багато і успішно гастролювали на теренах колишніх союзних республік, знайомлячи дітвору зі своїм доробком. В останнє десятиліття митці вдало практикують обмінні гастролі з українськими колегами.
З листопада 2009 року театр має статус «Академічного».
Діючий репертуар театру налічує 41 виставу, серед яких великою популярністю користуються казки: «Кицьчин дім» С.Маршака, «Троє поросят» С.Михалкова, «Мийдодір» Ю.Чеповецького, «Лисичка, Котик і Півник», «Івасик-Телесик» О.Олеся, «Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат», «Таємниця рудого Жевжика» В.Нестайка, «Бука» М.Супоніна, а також вистави з ростовими ляльками - «Казковий зорепад», «Таємнича знахідка», «Чарівні дарунки феї Веселунки» Н.Педько та інші. Доросла аудиторія високо оцінила оригінальні постановки: «Ніч напередодні Різдва» та «Вій» за М.Гоголем, «Собаче серце» за М.Булгаковим, «Декамерон» за Дж. Боккаччо, «Наймичка» за Т.Шевченком та «Станція…» О.Вітра.
Крім вистав, на стаціонарі для дітей проводяться щотижневі ігрові програми, дискотеки, різноманітні конкурси та розіграші з врученням дарунків і солодощів, а також розваги з ростовими ляльками до Дня іменинника та під час новорічних свят.
Протягом восьми десятиліть свої постановки у театрі здійснювали талановиті режисери: Г.Шаліта, Б.Лань, О.Тіктінер, А.Шуба, О.Інюточкін, Л.Попов, О.Кузьмин, В.Гольцов, Я.Грушецький, О.Іноземцев, А.Поляк, Є.Гімельфарб та інші.
Понад 40 років свого творчого життя віддав служінню театру ляльок головний художник, заслужений працівник культури України В.Остапенко. Його роботи залишили добрий слід і теплий спогад у серцях колег і кількох поколінь глядачів. На честь Майстра, у вересні 2018 року на будівлі театру встановлено меморіальну дошку.
Під керівництвом досвідченого митця поступово навчилася професійним тонкощам Оксана Шарій, яка з 2018 року обіймає посаду головної художниці театру. А на початку червня 2019 року, вперше в історії форуму, на Міжнародній виставці «Празька квадрінале» у Чехії, творчий доробок мисткині експонувався на українському стенді серед робіт 5-ти художниць-лялькарок України.
Артистична трупа складається з чотирнадцяти талановитих, відданих своїй справі яскравих митців, серед яких: провідні майстри сцени, заслужені артисти України Вікторія Ставріаніді-Стогодюк, Лідія Черкашина та Геннадій Стогодюк. А актори театру Володимир Кравченко, Геннадій Стогодюк і Максим Борисов мають серед численних здобутків Дипломи лауреатів обласної премії у галузі культури «Духовний скарб Кіровоградщини».
Вагомі досягнення колективу в розвитку та популяризації мистецтва театру ляльок відзначені грамотами і подяками Верховної Ради України, Міністерства культури України, обласної державної адміністрації та обласної ради. А висока виконавська майстерність - нагородами міжнародних фестивалів: «Золотий Телесик», «І люди, і ляльки» (м.Львів), «Подільська лялька» (м.Вінниця), «Інтерлялька» (м.Ужгород), «Лялькові рандеву» (м.Чернігів), «Сцена людства» (м.Черкаси), «Госпожа Удача» (м.Луганськ), «HOMO LUDENS» (м.Миколаїв), а також всеукраїнських форумів: «Лялькова веселка» (м.Запоріжжя), «Вересневі самоцвіти» (м.Кропивницький), «Мереживо казкове» (м.Черкаси), «Кришталева лялька» (м.Миколаїв), «Кришталеві вітрила» (м.Херсон), конкурсу-огляду «Прем’єри сезону» УНІМА-Україна (м.Київ).
В рамках Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» театр кілька років поспіль, на своїй сцені проводив міні-фестивалі, участь у яких взяли колективи з двадцяти українських театрів, а також лялькарі з Білорусі, Литви та Ізраїлю. А восени 2019 року відбувся перший самостійний Відкритий театральний фестиваль «Scene-Fest», присвячений 80-річчю заснування Кіровоградського академічного обласного театру ляльок.
Свою діяльність митці постійно висвітлюють у засобах масової інформації, а також на власному сайті та сторінці театру у соціальній мережі.
До 75-річного ювілею було створено та видано книгу «З добром у серці і лялькою в руках».
Незважаючи на досягнення, колектив постійно знаходиться у творчому пошуку та працює над вдосконаленням виконавської майстерності, естетичного вигляду будівлі та зміцненням матеріальної бази театру. Щороку осучаснюються елементи художнього оформлення і внутрішнього наповнення театральних приміщень. Адже мистецтво має дарувати радість, культурне і духовне збагачення та естетичне задоволення усім театралам - і глядачам, і самим митцям.
Директор КЗ "Кіровоградський академічний обласний театр ляльок", заслужений працівник культури України - Педько Григорій Миколайович.
Адреса: 25006, м. Кропивницький, вул. Преображенська, 3, тел.(0522) 24-28-94, 24-28-92,
е-mail: teatr@puppets.kr.ua, puppet-kr@i.ua
веб-сайт: www.puppets.kr.ua