У День української писемності і мови презентуємо результати опитування щодо мовної ситуації на Кіровоградщині, яке проведено у партнерстві з U-Report!

Нам було цікаво почути від наших громадян, як вплинула війна на мову спілкування, у яких сферах діяльності найбільше порушень мовного законодавства та що треба зробити аби всі спілкувались УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ .

результати опитування щодо мовної ситуації на Кіровоградщині

Відповіді 96,7 % респондентів свідчать, що ставлення українців до державної мови помітно змінилося під час повномасштабної війни і вони вважають українську мову рідною. Натомість, кількість тих, хто спілкується українською вдома (в побуті) сягає 66,4%, суржиком – 29, 4%.
Попри агресію російської федерації, російська мова є рідною для 2,6% жителів.

результати опитування щодо мовної ситуації на Кіровоградщині

Виявлено ряд сфер діяльності суспільства, де високий показник порушень мовного законодавства, на думку опитаних:
сумарно 25,7 % порушень у сфері телебачення, радіомовлення, ЗМІ та рекламі;
52 % респондентів вказали, що часто зустрічаються з ситуацією порушення використання української мови як державної у сфері обслуговування;
42,8 % стверджують, що книг та друкованих видань українською мовою у бібліотеках або у вільному продажу не достатньо;
у 36,6 % респондентів відсутнє розуміння важливості спілкування українською.

результати опитування щодо мовної ситуації на Кіровоградщині

Для збільшення використання української мови в суспільстві опитані пропонують посилити відповідальності за порушення мовного закону, збільшити кількість освітніх програм, проводити тренінги, онлайн-курси з вивчення української мови, поповнювати бібліотечний фонд україномовними книжками та проводити культурно-мистецькі (концерти, вистави тощо) заходи.
Є над чим працювати!