27 жовтня, у День української писемності та мови, в обласній державній адміністрації відбулось друге засідання Консультативної ради з питань розвитку та функціонування української мови при Кіровоградській обласній державній адміністрації під головуванням Катерини Колтунової, заступника начальника обласної військової адміністрації.

На засіданні було презентовано результати соціального опитування “Мова (не) на часі?” щодо визначення мовної ситуації на Кіровоградщині, яке відбулось з 12 по 22 жовтня 2023 року. Опитування організовано департаментом культури та туризму облвійськадміністрації спільно з громадською організацією U-Report.

Відповіді 96,7 % респондентів свідчать, що ставлення українців до державної мови помітно змінилося під час повномасштабної війни та вважають українську мову рідною. Попри агресію російської федерації, російська мова є рідною для 2,6% жителів.

Задля збільшення використання української мови в суспільстві опитані пропонують посилити відповідальності за порушення мовного закону, збільшити кількість освітніх програм, проводити тренінги, онлайн-курси з вивчення української мови, поповнювати бібліотечний фонд україномовними книжками та проводити культурно-мистецькі (концерти, вистави тощо) заходи.

Соколенко Уляна, директор департаменту культури та туризму облвійськадаміністрації, повідомила, що результати опитування будуть детально проаналізовані та спільно з відповідними департаментами обласної військової адміністрації напрацьовано план дій, який стане основою для внесення змін до обласної програми розвитку та функціонування української мови у Кіровоградській області на 2022-2027 роки.

В цілому члени ради рекомендували громадянам оточити себе україномовним продуктом й контентом: налаштувати гаджети українською мовою, слухати українську музику, дивитися фільми та читати українською, спілкуватися в суспільстві державною мовою, бути активними у заходах, пов’язаних з українськими традиціями, фольклором, культурою.