Джерело Святого Даниїла

Джерело Святого Даниїла


м. Кропивницький, Вул.Криничувата, Кропивницький район
Координати:
48.520364240860026
32.292917884658564

У районі Балка міста Кропивницького розташоване джерело Святого Даниїла. Це відгороджена територія, де знаходиться каплиця й дві купелі з живою освяченою водою, яка, за переказом, приносить зцілення. Вода в купелях постійно циркулює, її температура становить +10 °C. Існує легенда, яка розповідає про те, що колись у цій місцевості людям катастрофічно бракувало питної води.

Мешканці звернулися до Святого Даниїла, котрий, стоячи на камні, невтомно молився Господу, після чого з-під землі забило джерело цілющої води. Про самого ж Даниїла Єлисаветградського відомо, що він народився у XVIII столітті й присвятив своє життя відданому служінню Богу, прийнявши черенечий постриг.

Гідрологічна пам’ятка природи “Козацька криниця”

Козацька криниця


с. Дружелюбівка, Добровеличківська ТГ, Новоукраїнський район
Координати:
48.443307123247784
31.197179087410913

За історичними свідченнями відомо, що ця територія входила до Буго-Гардівської паланки Запорізької Січі. Основним типом поселень були козацькі зимівники, які виникали як правило біля річок, озер, природних джерел. Тому не випадкова ця назва “Козацька криниця”. Джерельна вода має добрий мінеральний склад та приємна на смак. Минуло століття, а Козацька криниця і нині вихлюпує підземну прохолоду на висоті більш як сорок метрів на пагорбі. У цьому її унікальність.

Оповита легендами, багато чого повідає цікавого подорожуючим степовими дорогами України. Над криницею – верби гомонять, своїми вітами запрошуючи скуштувати води – і той хто скуштує її, оздоровиться цілющим степовим повітрям, життя його набуде нового змісту чистого і глибинного, а бажання обов’язково здійсняться.

Джерело «Іванкова криниця»

с. Покровське, Гайворонська ТГ, Голованівський район
Координати:
48.28718567509282
29.778736197592448

Природне мінеральне джерело під назвою “Іванкова криниця”. Воно розташоване у великій плоскій балці та є гідрологічною пам’яткою природи місцевого значення. Стародавні легенди свідчать, що багато років тому місцевий сільський голова вирішив припинити постійні походи до джерела й засипав його гноєм. Після цього його єдина дитина почала різко втрачати зір. Сільському голові приснився сон, що для лікування дочки йому необхідно розчистити джерело, щоби закапати їй очі тією цілющою водою.

За переказами, після цього ритуалу дівчинка знову стала бачити, а місце біля криниці було облагороджено. Інша легенда говорить про те, що відкриття Святого джерела належить юнакові, чиїм ім’ям воно у результаті було названо. Якийсь місцевий житель Іван першим помітив і відчув на собі чудодійну силу. Один ковток цієї води наповнив його силою і здоров’ям.

Вознесенське джерело

Вознесенське джерело


м. Бобринець, Бобринецька ТГ, Кропивницький район
Координати:
48.000112553212425
31.99093090825664

Є на Бобринеччині, в краю степових доріг, дивовижна місцина на березі річки Бобринка, яку можна назвати перлиною, унікальним куточком природи, що вражає своєю самобутністю, красою та оповита серпанком містики. Тут гарно будь-якої пори. Заворожує не тільки звивиста стрічка річки, яка була ще кілька десятиліть тому повноводною. Вражає й унікальний ландшафт, де природа створила неймовірно талановиту картину з крутими кам’яними схилами, печерами, навислими над водою брилами гранітних скель, коріння яких вросли в землю далеко від берегів річки, розмаїттям квітів та дерев.

Цю місцину деякі довгожителі Бобринця сьогодні називають величезним природним музеєм просто неба, давши їй назву Володимирівська балка. Бо тут є можливість ознайомитися з рідкісними експонатами: і геологічними, і ботанічними, і археологічними, і культурними. Вони переповідають нащадкам про диво, яке до сих пір зберегла природа на одній із скель: залишки слідів людської ноги, копита коня та крісла. Існує три версії легенди. За першою – ці сліди залишив монах, який йшов з Афонських гір і сів спочити та помолитися. Сила його молитви була настільки великою, що від неї й залишилися сліди. За другою – тут відпочивав давньоруський богатир-витязь, а третя говорить, що сам Господь посвятив ці місця. Таємничості додають і струмочки, що витікають зі скель. Отець Володимир Чутора нещодавно дав нове життя і освятив цілюще джерело, назвавши його «Вознесенське». Таким чином, дещо відтворили його первісний вигляд. Микола Кравченко, бобринчанин розповідає, що колись джерело било фонтаном до 15 сантиметрів.

Професор Д.І.Телегін під час археологічних розкопок Олексіївської стоянки первісної людини Кроманьйонського періоду дискутував про започаткування міста Бобринець і центром поселення визначав так звану Хрестовоздвиженську криницю-копанку, яка пізніше згадується як козача балка «Хрест». Д.Телегін на землі намалював схему, що нагадувала хрест святого Антонія. Тобто, перехрестя річок Сугоклея та Бобринка утворюють Солярний символ, який в дохристиянський період був язичницьким капищем, що зареєстровано на археологічній карті кіровоградського археолога Берковича-Лепінського (50-ті роки ХХ ст.) А в християнський період використовується як місце Хрестовоздвиження для здійснення інших ритуальних та канонічних цілей.

Святе джерело присвячене іконі Божої Матері “Всецариця”

джерело Всецариця


4 км на схід від м. Долинська, Долинська міська територіальна громада, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28500
Координати:
48.148659, 32.836587

Є на Долинщині, в краю степових доріг, дивовижна місцина, де з під землі б’є чудодійне джерело, а поруч знаходиться новопобудований храм. Територія храму доглянута, багато квітів, встановлено альтанку, переодягальню, лавки.

Святе джерело – це місце особливої Божої благодаті, благоговійного поклоніння святині. Тут споруджено повноцінну купіль, в якій всі охочі можуть зробити обмивання благодатними водами Джерела.

Ікона “Всецариця” – Ікона Божої Матері “Всецариця” (грец. Пантанаса) – одна з найзнаменитіших у світі чудотворних ікон. Оригінал ікони зберігається в монастирі Ватопед, на горі Афон у Греції. Ця невелика ікона XVII століття з давніх часів приваблювала в монастир чималу кількість паломників, що шукали заступництва і втіхи у Пречистої Діви.

31 серпня 2021 року, саме у свято в честь ікони Божої Матері “Всецариця”, відбувся Хресний хід до місця освячення новозбудованого храму Пресвятої Богородиці Всецариці. Зранку духовенство, гості та парафіяни Долинського благочиння від Свято-Успенського храму почали ходу. Після звершення ходи було звершено Чин освячення новозбудованого храму та образу Божої Матері “Всецариця”, а також Божественну літургію.
Джерело Всецариці радо прийме всіх, хто прийде з відкритим серцем і щирою душею. Тут потрібно поводити себе, як у храмі, спокійно та шанобливо. Багатьом вірянам воно подарує зцілення від духовних та тілесних недугів.

Цілюще джерело

Цілюще джерело


на захід, за 500 м від села Краснопілля, Голованівська селищна рада, Голованівський район
Координати:
48.45043754586169, 30.47461640686444

На Голованівщині, за селом Краснопілля існує святе місце, так прозвали його в далеку давнину. Там знаходиться криничка з кришталево чистою, ароматною і свіжою водою, і, як кажуть старожили, у неї є цілющі властивості. Святим же це місце називають через відбитки слідів на кам’яній плиті. Кажуть, що то сліди Божої матері та Ісуса Христа.

За місцевими переказами наявне там джерело має давнє походження. Перші згадки про неї датуються ще з панських часів. У живописному місці протяжністю 1 км був збудований панський маєток, а навколо висаджений великий сад, що його називали огруд. Після Жовтневої революції помістя було розграблене та зруйноване. Сьогодні там можна знайти залишки розкішної колись садиби та саду. Вони і є реальним підтвердженням цієї історії.
Ще задовго до революції, за ініціативи пана – власника маєтку, з Петербурга приїжджали люди, які проводили аналіз води і досліджували територію, де знаходились сліди в кам’яній плиті. В результаті цих досліджень виявили, що ця місцина дійсно особлива і спланували збудувати тут лікувальну амбулаторію. Та після подій Жовтневої революції питання забудови лікувального закладу не піднімалося. Але люди з Краснопілля і навколишніх сіл й надалі продовжували приїжджати сюди, здійснювали тут різні обряди духовного очищення, молилися біля святого місця. Відвідувачі брали святу воду для лікування недуг та купання новонароджених дітей, аби вони спокійно спали.

Перша половина ХХ століття була нелегкою для християнської релігії. Багато церков закривалося, руйнувалося та нищилося. Не оминуло це і храм в с. Краснопілля. Незважаючи на заборону релігії та нищення церкви, християни продовжували ходити до святого місця, щоб помолитися та полікувати всілякі недуги. У різних переказах та легендах неодноразово згадується про зцілення від недуг після вживання води з джерела. За традицією, напившись живильної води з цілющого джерела та помолившись біля слідів на кам’яній плиті – людина зцілюється, а її душа очищується.